Від іменника «магазин» – до дієслів «зберігати», «запам'ятовувати»
Фотопроєкт Тараса Переварухи
Спецрубрика Тараса Бичка
У цій рубриці будуть представлені проєкти та серії фотографій створені українськими фотографами. Серед них глядачі зможуть побачити давно знані та відомі роботи, а також нові та свіжі проєкти. Оскільки фотографія є не тільки мистецтвом зафіксувати момент, але й способом висловити ідеї, почуття та соціокультурні тренди, за цими довгоридами ви знайдете розповіді та проєкти усіх жанрів фотографії. Першим познайомимось з Тарасом Переварухою.
Тарас Переваруха
фотограф, Київ
Тарас родом з Донецьку та у 2014 році після окупації переїхав до Києва, де більш зосередився на документальних проєктах та портретній фотографії.
Про що твій проєкт «Store»?
На світлинах серії «Store» – постапокаліптичні архітектурні пейзажі, крихітні сільські магазинчики. Більша частина з цих крамниць – назавжди зачинена. Tі поодинокі, що немов слугують порталом у минуле, залишаються острівцем можливостей для місцевих мешканців. Протягом декількох років митець фотографував магазини в селах і невеликих містечках, створюючи постапокаліптичну хроніку переходу однієї агонізуючої цивілізації в іншу, яка тільки-но починає зароджуватись на руїнах радянських реліктів.
Об'єктом дослідження слугують кам'яні напівзруйновані крамниці – як єдиний, цілком типовий і поширений, соціально-значущий тип будівель. Географічно всі вони знаходиться далеко від мегаполісів, тому їхня регіональна утилітарна архітектура перестає бути середовищем буття відповідно до законів естетики. Сільський магазин – це не просто місце, де щось собі купують, це ще й місце зустрічі односельчан, тут можна потеревенити, обмінятися новинами, провести дозвілля і головне – маркувати своє соціальне і фінансове положення.
Руїни цих провінційних радянських крамничок демонструють руїни радянської цивілізації з її «курсом на колективізацію», що претендувала на роль нового «Спасителя» людства, перетворюючи людину на служителя ідеології і споживача тільки дозволених речей першої необхідності. Провінція є останньою, куди сягає хвиля бездумного споживання, і коли от-от її буде затоплено – провінція помирає.
Назва «Store» англійською має декілька трактувань: від іменника «магазин» – до дієслів «зберігати», «запам'ятовувати».