Ракетний удар по селу Гроза: про що писали пропагандистські медіа
What’s a Rich Text element?
What’s a Rich Text element?The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.
The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.Static and dynamic content editing
Static and dynamic content editingA rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!
A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!How to customize formatting for each rich text
How to customize formatting for each rich textHeadings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.
Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.5 жовтня 2023 року російська армія обстріляла село Гроза Куп’янського району Харківської області. Удар прийшовся на сільське кафе-магазин. Загинуло 59 людей, серед яких 8-річний хлопчик.
Обласна прокуратура Харкова повідомила про загибель фактично половини місцевих мешканців, які на той час залишалися у Грозі.
Російські пропагандистські медіа зманіпулювали поїздкою президента України на саміт ЄС до Іспанії, назвавши обстріл села Гроза «фоном для заяв Зеленського про російську загрозу».
«Село Гроза Куп'янського району. В кафе проходили поминки. Не міг, як бачимо, Зеленський без презентації в Іспанії поїхати до «західних партнерів»».
Інформагенція «Блокнот»:
«5 жовтня близько 13.15 були обстріляні кафе та магазин в с. Гроза Куп'янського району. Майже відразу надійшла інформація про 49 загиблих. Показово, що удар був завданий тоді, коли Володимир Зеленський виступав у Гранаді (Іспанія), доводячи країнам Заходу, що Росія загрожує всьому світу, тому треба дати гроші на зброю Україні. За подібних обставин 17 осіб були вбиті на початку вересня на базарі в Костянтинівці: туди був завданий ракетний удар на фоні візиту в країну держсекретаря США Ентоні Блінкена. Незабаром в США заявили про те, що знайдені неспростовні докази вбивства цивільних громадян ЗСУ».
Обстріл села Гроза — той випадок, коли російська пропаганда не змогла вирішити, якої версії дотримуватись. Бо разом із запереченням своєї вини, російські медіа припускали, з посиланням на «деяких експертів», що удар могла завдати Росія.
«Однак деякі експерти вважають, що удар завдала Росія. Бо 99% загиблих — чоловіки призовного віку. А продуктовий магазин, мовляв, давно не магазин — в ньому базувалися українські військові. За цю версію говорить той факт, що загинуло близько 50 осіб, а значить в будівлі перебувало набагато більше. Чого раптом в робочий день у сільському магазині перебувало майже сто осіб, з яких більшість — чоловіки? Для розуміння, населення с. Гроза — 500 осіб. Стільки своїх чоловіків призовного віку там ніколи не було», — припускає «Блокнот».
Заяви офіційних осіб Кремля також різнилися. Вони не змогли остаточно домовитись, хто ж був у кафе: цивільні люди, чи неонацисти?
Одні просували меседж, що в кафе були українські військові, але обстріляне воно було зі сторони України, щоб звинуватити Росію.
Інформагенція «Блокнот»:
«Росія прокоментувала ракетний удар по Грозі Харківської області. Із заявою виступив офіційний представник РФ в ООН Василь Небензя.
«Як відомо, під час нанесення удару там проходили поминки одного з високопоставлених українських націоналістів. Зрозуміло, що в них брало участь багато його спільників — неонацистів. Не випадково на світлинах в соцмережах, опублікованих відразу після удару, майже всі тіла належать чоловікам призовного віку. З такими ситуаціями ми стикались не раз. Київський режим заламував руки за загиблими в результаті ударів по гуртожитках, кафе, магазинах і так далі, а потім з'явилися некрологи про знищення найманців. Такий ось «випадковий збіг». Не виключаємо, що так буде і з Грозою», — прокоментував він, не підтверджуючи факту причетності до атаки ВС РФ.
Інші, як-от прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков, коментуючи удар по Грозі, заявляли, що «ВС Росії не б'ють по цивільних об'єктах України, а працюють по об'єктах військової інфраструктури».
І російська пропаганда, і офіційні особи були єдині в одному — не зізнаватись у скоєному злочині до кінця.
Мешканці села Гроза зібрались того дня на поминальний обід за загиблим воїном ЗСУ. За даними Нацполіції Харківської області, він загинув у 2022 році, був похований у Дніпрі, а потім його перепоховали у рідному селі.
«Він не був високопосадовцем і не займав високі щаблі в ЗСУ. Він був місцевим жителем і загинув біля Попасної, — заявив Керівник слідчого управління Національної поліції у Харківській області Сергій Болвінов у коментарі Радіо Свобода. — Всі вони загинули через російську ракету. Це звичайні люди. Пенсіонери, вчителі, медики, друзі. Всі загиблі і поранені — цивільні люди. Серед них немає жодного загиблого чи пораненого військовослужбовця», — додав Болвінов.
Пізніше СБУ встановила, що навідниками російської ракети «Іскандер» на село були двоє місцевих жителів-колаборантів, брати Володимир та Дмитро Мамони. Однак після деокупації села вони втекли до Росії.
У звіті Моніторингової місії ООН зазначається, що ракетного удару по селу Гроза, в результаті якого загинули його мешканці — цивільні особи — завдала російська армія.
«Звіт ґрунтувався на інформації, зібраній та перевіреній експертами Моніторингової місії з прав людини в Україні, які здійснили дві місії для встановлення фактів у Грозі 7 та 10 жовтня. Вони оглянули місце вибуху, опитали 35 осіб, серед яких місцеві жителі, свідки, двоє врятованих, медперсонал і працівники моргу», — повідомляє «Голос Америки».
Наслідки прильоту по кафе в селі Гроза зафіксував український фотограф з Харкова Яків Ляшенко.
«Один із найважчих моментів під час зйомки — коли задзвонив телефон загиблої людини. Документи, телефони, речі, які знайшли — зібрали в одне місце», — поділився Яків з UAPP.