«Цілили у військових та іноземних офіцерів»: як Росія виправдовує вбивство дітей у Кривому Розі
What’s a Rich Text element?
What’s a Rich Text element?The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.
The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.Static and dynamic content editing
Static and dynamic content editingA rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!
A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!How to customize formatting for each rich text
How to customize formatting for each rich textHeadings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.
Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.
Щодня Росія вчиняє воєнні злочини в Україні й традиційно відкидає всі звинувачення, намагаючись уникнути відповідальності. Для цього в Росії працює ціла пропагандистська система. Вона намагається спотворити правду про цю жорстоку війну, про криваві удари по цивільних та поширює кремлівські наративи у світі.
В час, коли тривають перемовини щодо перемир'я в Чорному морі, Росія обстрілює ракетами з касетним боєприпасом дитячі майданчики. Кремлівська влада продовжує чинити моральний тиск на українців, змушує їх боятися за найдорожче — дітей.
Балістичний обстріл житлового району Кривого Рогу 4 квітня — трагедія, що потрясла всю країну. Російська ракета влучила просто у двір, вбивши 20 цивільних, серед них — дев’ятьох дітей, що саме гуляли на дитячому майданчику. Понад 70 людей отримали поранення. Це найчисленніший злочин російської армії щодо українських дітей, загиблих в результаті однієї атаки з початку вторгнення.
У соцмережах відразу з’явилися моторошні кадри зі стовпом диму посеред будинків, з батьками, які оплакують своїх загиблих дітей, і рятувальниками, котрі намагаються реанімувати трирічного хлопчика.
Міноборони РФ відзвітувало про досягнення військової цілі, але удар балістикою по житловому кварталу в Кривому Розі заперечило. Пропаганда швидко поширила фейки про нараду військових і західних інструкторів у місцевому ресторані, а також заявила про використання ракети з фугасною бойовою частиною. Кремлівська влада перекладала відповідальність то на українське ППО, то на київську владу.

«Міністерство оборони Росії прокоментувало удар по Кривому Рогу.
О 18:49 завданий високоточний удар ракетою в фугасному спорядженні по місцю проведення наради з командирами зв'язку та західними інструкторами в одному з ресторанів міста Кривий Ріг. В результаті удару втрати ворога склали до 85 військовослужбовців та офіцерів іноземних держав, а також до 20 одиниць автомобільної техніки», — зазначалось у повідомленні в телеграм-каналі оборонного відомства о 22:27». («Украина.ру»).
Пропагандистське медіа «Украина.ру», посилаючись на «незалежні українські ЗМІ» й телеграм-канал «Легитимный» (як заявляла СБУ, цей телеграм-канал створений російськими спецслужбами), стверджувало, що в доповіді Генштабу ЗСУ є деякі нюанси, на які слід звернути увагу. Наприклад, касетна бойова частина. Мовляв, російська влада заявляла про використання ракети з фугасним спорядженням, а касетну бойову частину містять ракети української ППО.

Вороже медіа пише, що Україна не підтвердила загибелі військових, про яких заявляло Міноборони РФ, та не показує місце удару, бо ресторан знищений вщент. Це нібито підтверджує, що «Банкова продовжує використовувати цивільні об'єкти у військових цілях».
Пізніше пропагандистські джерела почали поширювати відео з начебто вщент зруйнованого ресторану.

«Руїни та вирва: з'явилися кадри після удару російської ракети по Кривому Рогу».
«Газета.ру» з посиланням на телеграм-канал Military Theme опублікувала кадри розбору завалів нібито на місці зруйнованого ресторану «Магеллан» в Кривому Розі. Російське видання пише, що від будівлі майже нічого не залишилось, а по центру величезна вирва. «Під завалами знаходяться десятки загиблих іноземних найманців, включно із високопоставленими європейськими офіцерами».
Інтернет-видання «Перший Криворізький» спростувало цей фейк: «[...] Але насправді на відео зруйнований російською ракетою ресторан-клуб «Святошин» 14 березня, у якому також не було військових та їхньої техніки, як це заявляла РФ».
Решта пропагандистських публікацій про удар по Кривому Рогу просувала наратив про те, що обстріл дитячого майданчика — це провокація. Тут пропагандисти вочевидь плутають провокацію з компрометацією, інакше на що мали б провокувати Росію українські звинувачення?
Російська пропаганда скаржиться, що це саме Україна не хоче миру, тому й створює «провокації» проти Росії. Мовляв, мета київської влади звинуватити Росію у воєнних злочинах і зірвати мирні перемовини.

«Не можна не відмітити своєчасність удару. Небажання Києва йти на переговори давно відоме, а провокація, що сталася сьогодні, схожа на те, що три роки тому Київ влаштував на вокзалі в Краматорську та в маріупольському драмтеатрі».

«Украина.ру» публікує ще версії удару по Кривому Рогу, побудовані навколо теорій змови, де Росія знову постає в ролі жертви.

«Є ще конспірологічні версії, що удар був не ЗС РФ, а підставний. Друга версія, це спеціально була злита інформація росіянам, щоб влаштувати підставу, бо Банковій необхідна була трагедія для актуалізації української кризи», — зазначалося в публікації». («Украина.ру»).

«За два дні до того, що сталося, одне з передових українських ЗМІ опублікувало статтю з назвою «Росія готується до потужних ударів по Україні», де український експерт говорив про бажання Росії показати Трампу свою жорстокість і готовність до люті. Щоб не означала ця маячня, вона була прогрівом перед трагедією».
Видання «Суспільне Дніпро» повідомило про візит фахівців Управління ООН з прав людини на місце удару в Кривому Розі, де вони опитали свідків та задокументували масштаби руйнувань. Скрізь було зафіксовано сліди від сотень уламків. Представники місії з'ясували, що на момент російського нападу ані в ресторані, ані в районі загалом не було військових. В цей день в ресторані проходив форум для працівників б’юті-сфери. Захід був організований місцевою бізнес-асоціацією. Про це заздалегідь анонсували в інтернеті.
Цитуючи Верховного комісара ООН з прав людини Фолькера Тюрка, «Суспільне Дніпро» в цьому ж матеріалі зазначає: «…спосіб і обставини нападу можуть свідчити про невибірковий характер атаки, навіть за умови, якби у Росії була інформація про присутність військових у ресторані. Тому цей удар може бути кваліфіковано як воєнний злочин».

Пізніше в мережі з'явився відеодоказ, який спростовує російські фейки про присутність військових в ресторані та про застосування ракети у фугасному спорядженні. Відео з камер спостереження з ресторану RoseMarine (раніше «Магеллан») опублікувало французьке видання France24.
«Новинарня»поділилась відео, на якому чітко видно, що у ресторані присутні цивільні, здебільшого жінки, немає жодного військового всередині. Влучання в ресторан не було — будівля лише побита уламками.

«Тіла загиблих і поранених перебували за 20 метрів від дитячого майданчика і 70–110 метрів від ресторану RoseMarine, у який нібито цілилися росіяни. Його будівля отримала ушкодження вражаючими елементами, які були у ракеті, але не була зруйнована», — додає «Новинарня» на основі аналізу геолокації фото та відео з місця удару OSINT-розслідувачів з посиланням на «Дзеркало тижня».
Росія своїми терористичними діями щодня доводить, що хоче продовжувати війну. Аби привернути увагу до російських злочинів та притягнути винних до відповідальності за наймасовіше вбивство українських дітей за час повномасштабного вторгнення, Україна ініціювала термінове засідання Ради Безпеки ООН і спеціальне засідання Постійної ради ОБСЄ.
Над матеріалом працювали:
Дослідниця теми, авторка тексту: Яна Євменова
Більдредакторка: Ольга Ковальова
Літературна редакторка: Юлія Футей
Менеджер сайту: Владислав Кухар