Новини

Розбомблені школи, викрадені діти: як російська пропаганда прикриває злочини Кремля

14.10.2024
2
хвилини читання

В Україні розпочався новий навчальний рік в умовах воєнного стану. Тільки школи з укриттям, що відповідає вимогам безпеки ДСНС, прийняли учнів цього року.

Перша леді України Олена Зеленська під час онлайн-виступу на заході «Формування майбутнього навчання зараз», що відбувся на полях Саміту майбутнього ООН, зазначила, що «в Україні беззаперечне право дітей на освіту доводиться фізично захищати від російської агресії». 
«Тому нині ми, мабуть, країна з найбільшим розвитком онлайн-навчання у світі», — цитує першу леді сайт Офісу Президента України.

Учні та вчителі у підземці під час масштабної ракетної атаки. Київ, лютий 2023 року. Скриншот з інстаграму фотографа В’ячеслава Ратинського

Сайт https://saveschools.in.ua, що є ресурсом МОН, документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих закладів освіти. За їхніми даними, станом на зараз 3798 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, з них 365 — зруйновано повністю.

Росія виправдовує удари по закладах освіти на території Україні нібито дислокацією в них українських військових. Пропагандисти активно застосовують тактику віддзеркалення для приховування злочинів власної армії.
Російське медіа «Военное обозрение» ще у 2022 році опублікувало статтю про поведінку української армії, що віддзеркалює власні злочини в Україні:

«Українські військові, поведінка яких в такому випадку мало чим відрізняється від поведінки представників терористичних угрупувань, намагаються прикритись школами, дитячими садками, лікарнями для здійснення військової діяльності. В той самий час на Захід йдуть картинки як «російські війська б'ють по цивільних об'єктах». Про те, що ці об'єкти у військові перетворюють самі ж війська київського режиму, звичайно, замовчують».

Ось декілька типових прикладів того, як працює ворожа пропаганда.

Lenta у статті за 13 листопада 2022 рік про удар по Миколаєву:

«Казарми ЗСУ, споруджені в одній зі шкіл Миколаєва, були вражені російським ударом 1 листопада разом з особовим складом. Про це «РИА Новости» розповів активіст миколаївського підпілля».
«За його словами,
«військові ниють з приводу влучань у будівлю гімназії». Мова йде про Першу українську гімназію імені Миколи Аркаса. Активіст також розповів, що у 2014 році в цій школі «в їдальні продавали компот під назвою «Кров російських немовлят»», — пише пропагандистське медіа.

Видання «Царьград/Tsargrad»:

«В Україні вигадали хитрий план, щоб прикрити позиції українських військових. Їх розмістять в навчальних закладах Запоріжжя, в тому числі й у дитячих садках. В цей період відновлять заняття в школах та дошкільних закладах освіти. Це стосується й додаткової освіти. Про це інформагенцію «РИА Новости» проінформував співробітник силових відомств з посиланням на джерело в ЗСУ».

«Газета» з посиланням на Міноборони РФ пише про розміщення зброї українськими військовими в школах Слов'янська, Покровська та Дніпра.

«З його слів, в одній зі шкіл донецького міста Покровськ війська України збудували опорний пункт, на верхньому поверсі розмістили снайперські позиції та великокаліберні кулемети, у дворі — важку техніку та РСЗВ. При цьому в спортзалі навчального закладу «під приводом забезпечення безпеки» вони утримують мешканців сусідніх будинків».

Російське видання «Политикус» повідомляє про застосування бомб на український виш:

«По казармі ЗСУ в прикордонних Сумах ввечері прилетіла бомба. Казарма знаходилась в будівлі місцевого університету, яку відібрали військові. В результаті вибуху будівля частково зруйнована».

Lenta про удар авіабомбами по Харкову:

«Раніше стало відомо, що російські військові вдарили по бойовиках українського нацбатальйону «Азов» (визнаний терористичною організацією та заборонений в Росії), які переховувались в одній зі шкіл Харкова. Атака була здійснена рано вранці в четвер, 19 вересня».

Найбільше руйнувань освітніх закладів зазнали прифронтові та прикордонні регіони. В перші місяці війни росіяни активно атакували державний кордон України зі сходу, Криму та півночі за підтримки авіації.
Міста зазнавали авіабомбардувань посеред білого дня.
Свідчення воєнних злочинів російської армії проти закладів освіти в Україні закарбували світлини українських фотодокументалістів.

За стратегічно важливе місто Васильків на Київщині точилися бої, росіяни намагались захопити аеродром, підривали нафтобазу, місто було під постійним обстрілом. 27 лютого 2022 року російська ракета зруйнувала Васильківський професійний ліцей.

Скриншот з фейсбуку фотографа Михайла Палінчака

Понад місяць тривала облога Чернігова та часткова окупація області. Часто відбувались авіанальоти низько над містом. 
Мікрорайон Подусівка — один з найбільш постраждалих у Чернігові. Тут російська армія розбомбила відразу дві школи, скинувши з літака бомби. 
За інформацієюТЕКСТІВ (спільно з газетою «Вість» (Чернігів)), у школі №18 перебувала тероборона міста, тобто місцеві жителі, що готувались захищати своє місто від загарбницької армії, а також медики, вчителі, кухарі. Точна кількість загиблих невідома. У школі №21 були діти з батьками, які дивом залишились живими.

Розбомблена школа в Чернігові, 3 березня 2022 року. Скриншот з інстаграму фотографа В’ячеслава Ратинського

Селище Макарів Бучанського району, що на Київщині, серед тих населених пунктів, які постраждали від звірств росіян. На короткий час окупантам вдалося зайняти частину селища, вони обстрілювали житлові квартали та цивільну інфраструктуру. 

Зруйнований авіабомбами дитячий садок в Макарові, 26 березня 2022 року. Скриншот з інстаграму фотографа Михайла Палінчака

8 липня 2024 року в результаті ракетного удару по дитячій лікарні «Охматдит» був знищений клас та бібліотека освітнього центру «Школи Супергероїв», що розміщувалась на території лікарні. В ній навчались діти, які проходили лікування в стаціонарі.

В Україні через війну буквально розбомблена освіта. Але є те, що неможливо порахувати, відновити, повернути, — це втрачений людський ресурс, втрачені можливості, втрачений час, коли діти не можуть навчатися.

Будівля школи повністю згоріла після обстрілу. Харків, 28 квітня 2022 року. Скриншот з інстаграму фотографів Костянтина та Влади Ліберових

Російська армія не тільки руйнує українські школи, вона ще й перетворює їх на катівні. Їх знаходили в будівлях шкіл на деокупованих територіях. 

За повідомленням Чернігівської райдержадміністрації в селі Ягідне, що за 15 км від Чернігова, в голих бетонних кімнатах підвалу школи російські військові утримували у заручниках майже 370 місцевих жителів. Серед них — 70 дітей. З невеликою кількістю їжі та води, в темряві, зі спільними відрами для туалету, вони спали по черзі в маленьких переповнених кімнатах. 10 людей старшого віку померли від задухи та через відсутність ліків.

Дитячі малюнки на стінах підвалу школи у с. Ягідне. Скриншот з інстаграму фотографа Михайла Палінчака

Після деокупації області іноземні журналісти відвідали село й поспілкувалися з його жителями.

Британське видання The Telegraph у статті за 16 квітня 2022 року пише: «Селяни, яких місяць тримали в заручниках у підвалі, рахували дні до виходу на волю». Видання розповідає, як майже 400 людей місяць змушені були жити, дихати й ходити в туалет у підвалі тижнями.

17-річний випускник Владислав провів 28 днів у підвалі школи в с. Ягідне Чернігівської обл. 20 квітня 2022 рік. Скриншот з інстаграму Михайла Палінчака

«Але саме стіни кімнат під Ягіднянською загальноосвітньою школою розповідають моторошну історію терору, якого зазнали мешканці села Ягідне поблизу Чернігова, — продовжує The Telegraph. — Їхнім “прощальним подарунком” (перед виходом російської армії з села — прим. ред.) було заблокувати селян у підвалі, приставивши до дверей бетонну плиту».

За повідомленнями агенції Reuters у Кремлі не дали відповіді на запит з приводу подій у Ягідному. «Росія заперечує звинувачення в позасудових вбивствах, тортурах і жорстокому поводженні з мирним населенням. Кремль заявив, що його війська не націлені на мирних жителів, і звинуватив українську владу та Захід у фальсифікації доказів», — пише Reuters.

Водночас російська армія сама використовує школи на окупованих територіях для дислокації особового складу та розміщення зброї. Після деокупації територій були виявлені й задокументовані сліди перебування росіян у закладах освіти, зокрема написи та малюнки, що можуть також стати доказами злочинів росіян проти української освіти й культури у міжнародних судах.

Ірпінь, жовтень 2022 року. Скриншот з інстаграму фотографа В’ячеслава Ратинського

Окрім знищення української школи фізично, Росія знищує освітню систему на окупованих територіях, закриваючи українські школи, руйнуючи бібліотеки, спалюючи українські книжки.

Інститут масової інформації провів дослідження «Як Росія знищує шкільну освіту на окупованих територіях України». В рамках дослідження виявили чотири схеми, за якими Росія «денацифікує» освіту в Україні: вербує вчителів, займається «перепідготовкою» й «підвищенням кваліфікації» колаборантів, відправляє «гуманітарні місії» та тероризує українських освітян. 

Росія постійно просуває наратив про те, що українська влада не здатна подбати про безпеку дітей. Пропаганда розповідає, як «діти Донбасу» та інших тимчасово окупованих територій ходять до школи, почуваючи себе у безпеці. Тоді як діти в Україні сидять у бомбосховищах.

Діти співають гімн України та патріотичні пісні в укритті, чекаючи відбою повітряної тривоги. Харківська область, вересень 2023 року. Скриншот з інстаграму фотографа Михайла Палінчака

Російська пропаганда заявляє, нібито саме російська влада евакуює українських дітей від обстрілів, щоб врятувати. Однак замовчує, хто обстрілює територію України та є загарбником у цій війні. Так виправдовується депортація українських дітей в Росію. 

«Южная служба новостей»:

«Кожного разу представник МЗС Марія Захарова та зампостпред РФ при ООН Дмитро Полянський повинні наводити беззаперечні факти того, що евакуація мешканців України, в тому числі їхніх дітей, захід — вимушений. На відміну від київського режиму, якому зручно, щоб старі люди, жінки та діти залишалися заручниками, як живий щит, під час бойових дій (Маріуполь, Лисичанськ, Сєвєродонецьк — тому приклади), Росія по цей час намагається врятувати ці життя».

Ще одна вигадана Росією причина для депортації українських дітей — це оздоровлення в дитячих таборах, після якого російська влада відмовляється повертати дітей назад.

Зруйнована школа в Костянтинівці. Скриншот з інстаграму фотографів Костянтина та Влади Ліберових

«Діти, яких вдалося повернути і об’єднати з рідними, засвідчують тотальну русифікацію», — сказала в інтерв’ю «Детектору медіа» радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.

Associated Press у статті «Як Москва хапає українських дітей і робить їх росіянами» пише про викрадення українських дітей Москвою. 
Мова йде про дітей, яких знайшли в підвалах розбитих війною міст, дітей, в яких загинули батьки, та дітей з дитячих будинків. Як зазначає видання з посиланням на уряд України, більшість дітей з дитбудинків не сироти — їхні батьки перебували у складних життєвих умовах.

Видання провело власне масштабне розслідування, що підтверджується десятками інтерв'ю з батьками, дітьми та офіційними особами в Україні й Росії; електронними листами; публікаціями в ЗМІ. Це розслідування «тягнеться» до дітей, що вже живуть в Росії. 

Автор зазначає, що російська влада зробила все, щоб спростити усиновлення українських дітей та заохотити його.

«AP виявила, що офіційні особи без згоди депортували українських дітей до Росії або на контрольовані Росією території, брехали їм, що їхні батьки їх не хочуть, використовували їх для пропаганди, забирали їх в російські сім’ї та надавали громадянство», — пише видання.

Стаття містить розповідь Марії Львової-Бєлової, російської дитячої омбудсменки, про те, що група з 30 дітей, евакуйованих до Росії з підвалів Маріуполя, спочатку співала гімн України та вигукувала «Слава Україні!». Але через деякий час вони полюбили Росію, а вона сама всиновила українського підлітка.

«Незалежно від того, є у них батьки чи ні, виховання дітей війни в іншій країні чи культурі може бути ознакою геноциду, спробою стерти саму ідентичність ворожої нації», — стверджує британська газета.

Депортація та незаконне усиновлення це далеко не всі злочини росіян проти українських дітей. 
Як повідомляє Інститут масової інформації, росіяни вчиняють також сексуальне насильство й катування. Дітей відправляють у табори для «політичного перевиховання», русифікують і мілітаризують, примушують до праці, використовують у численних пропагандистських роликах та акціях.

Згідно з резолюцією ПАРЄ та висновком Експертної місії ОБСЄ депортацію дітей з України визнано воєнним злочином та елементом геноциду.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента РФ Путіна та уповноваженої при президентові РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Над матеріалом працювали:
Дослідниця теми, авторка тексту: Яна Євменова
Більдредактор: В'ячеслав Ратинський
Літературна редакторка: Юлія Футей
Менеджер сайту: Владислав Кухар

В Україні розпочався новий навчальний рік в умовах воєнного стану. Тільки школи з укриттям, що відповідає вимогам безпеки ДСНС, прийняли учнів цього року.

Перша леді України Олена Зеленська під час онлайн-виступу на заході «Формування майбутнього навчання зараз», що відбувся на полях Саміту майбутнього ООН, зазначила, що «в Україні беззаперечне право дітей на освіту доводиться фізично захищати від російської агресії». 
«Тому нині ми, мабуть, країна з найбільшим розвитком онлайн-навчання у світі», — цитує першу леді сайт Офісу Президента України.

Учні та вчителі у підземці під час масштабної ракетної атаки. Київ, лютий 2023 року. Скриншот з інстаграму фотографа В’ячеслава Ратинського

Сайт https://saveschools.in.ua, що є ресурсом МОН, документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих закладів освіти. За їхніми даними, станом на зараз 3798 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, з них 365 — зруйновано повністю.

Росія виправдовує удари по закладах освіти на території Україні нібито дислокацією в них українських військових. Пропагандисти активно застосовують тактику віддзеркалення для приховування злочинів власної армії.
Російське медіа «Военное обозрение» ще у 2022 році опублікувало статтю про поведінку української армії, що віддзеркалює власні злочини в Україні:

«Українські військові, поведінка яких в такому випадку мало чим відрізняється від поведінки представників терористичних угрупувань, намагаються прикритись школами, дитячими садками, лікарнями для здійснення військової діяльності. В той самий час на Захід йдуть картинки як «російські війська б'ють по цивільних об'єктах». Про те, що ці об'єкти у військові перетворюють самі ж війська київського режиму, звичайно, замовчують».

Ось декілька типових прикладів того, як працює ворожа пропаганда.

Lenta у статті за 13 листопада 2022 рік про удар по Миколаєву:

«Казарми ЗСУ, споруджені в одній зі шкіл Миколаєва, були вражені російським ударом 1 листопада разом з особовим складом. Про це «РИА Новости» розповів активіст миколаївського підпілля».
«За його словами,
«військові ниють з приводу влучань у будівлю гімназії». Мова йде про Першу українську гімназію імені Миколи Аркаса. Активіст також розповів, що у 2014 році в цій школі «в їдальні продавали компот під назвою «Кров російських немовлят»», — пише пропагандистське медіа.

Видання «Царьград/Tsargrad»:

«В Україні вигадали хитрий план, щоб прикрити позиції українських військових. Їх розмістять в навчальних закладах Запоріжжя, в тому числі й у дитячих садках. В цей період відновлять заняття в школах та дошкільних закладах освіти. Це стосується й додаткової освіти. Про це інформагенцію «РИА Новости» проінформував співробітник силових відомств з посиланням на джерело в ЗСУ».

«Газета» з посиланням на Міноборони РФ пише про розміщення зброї українськими військовими в школах Слов'янська, Покровська та Дніпра.

«З його слів, в одній зі шкіл донецького міста Покровськ війська України збудували опорний пункт, на верхньому поверсі розмістили снайперські позиції та великокаліберні кулемети, у дворі — важку техніку та РСЗВ. При цьому в спортзалі навчального закладу «під приводом забезпечення безпеки» вони утримують мешканців сусідніх будинків».

Російське видання «Политикус» повідомляє про застосування бомб на український виш:

«По казармі ЗСУ в прикордонних Сумах ввечері прилетіла бомба. Казарма знаходилась в будівлі місцевого університету, яку відібрали військові. В результаті вибуху будівля частково зруйнована».

Lenta про удар авіабомбами по Харкову:

«Раніше стало відомо, що російські військові вдарили по бойовиках українського нацбатальйону «Азов» (визнаний терористичною організацією та заборонений в Росії), які переховувались в одній зі шкіл Харкова. Атака була здійснена рано вранці в четвер, 19 вересня».

Найбільше руйнувань освітніх закладів зазнали прифронтові та прикордонні регіони. В перші місяці війни росіяни активно атакували державний кордон України зі сходу, Криму та півночі за підтримки авіації.
Міста зазнавали авіабомбардувань посеред білого дня.
Свідчення воєнних злочинів російської армії проти закладів освіти в Україні закарбували світлини українських фотодокументалістів.

За стратегічно важливе місто Васильків на Київщині точилися бої, росіяни намагались захопити аеродром, підривали нафтобазу, місто було під постійним обстрілом. 27 лютого 2022 року російська ракета зруйнувала Васильківський професійний ліцей.

Скриншот з фейсбуку фотографа Михайла Палінчака

Понад місяць тривала облога Чернігова та часткова окупація області. Часто відбувались авіанальоти низько над містом. 
Мікрорайон Подусівка — один з найбільш постраждалих у Чернігові. Тут російська армія розбомбила відразу дві школи, скинувши з літака бомби. 
За інформацієюТЕКСТІВ (спільно з газетою «Вість» (Чернігів)), у школі №18 перебувала тероборона міста, тобто місцеві жителі, що готувались захищати своє місто від загарбницької армії, а також медики, вчителі, кухарі. Точна кількість загиблих невідома. У школі №21 були діти з батьками, які дивом залишились живими.

Розбомблена школа в Чернігові, 3 березня 2022 року. Скриншот з інстаграму фотографа В’ячеслава Ратинського

Селище Макарів Бучанського району, що на Київщині, серед тих населених пунктів, які постраждали від звірств росіян. На короткий час окупантам вдалося зайняти частину селища, вони обстрілювали житлові квартали та цивільну інфраструктуру. 

Зруйнований авіабомбами дитячий садок в Макарові, 26 березня 2022 року. Скриншот з інстаграму фотографа Михайла Палінчака

8 липня 2024 року в результаті ракетного удару по дитячій лікарні «Охматдит» був знищений клас та бібліотека освітнього центру «Школи Супергероїв», що розміщувалась на території лікарні. В ній навчались діти, які проходили лікування в стаціонарі.

В Україні через війну буквально розбомблена освіта. Але є те, що неможливо порахувати, відновити, повернути, — це втрачений людський ресурс, втрачені можливості, втрачений час, коли діти не можуть навчатися.

Будівля школи повністю згоріла після обстрілу. Харків, 28 квітня 2022 року. Скриншот з інстаграму фотографів Костянтина та Влади Ліберових

Російська армія не тільки руйнує українські школи, вона ще й перетворює їх на катівні. Їх знаходили в будівлях шкіл на деокупованих територіях. 

За повідомленням Чернігівської райдержадміністрації в селі Ягідне, що за 15 км від Чернігова, в голих бетонних кімнатах підвалу школи російські військові утримували у заручниках майже 370 місцевих жителів. Серед них — 70 дітей. З невеликою кількістю їжі та води, в темряві, зі спільними відрами для туалету, вони спали по черзі в маленьких переповнених кімнатах. 10 людей старшого віку померли від задухи та через відсутність ліків.

Дитячі малюнки на стінах підвалу школи у с. Ягідне. Скриншот з інстаграму фотографа Михайла Палінчака

Після деокупації області іноземні журналісти відвідали село й поспілкувалися з його жителями.

Британське видання The Telegraph у статті за 16 квітня 2022 року пише: «Селяни, яких місяць тримали в заручниках у підвалі, рахували дні до виходу на волю». Видання розповідає, як майже 400 людей місяць змушені були жити, дихати й ходити в туалет у підвалі тижнями.

17-річний випускник Владислав провів 28 днів у підвалі школи в с. Ягідне Чернігівської обл. 20 квітня 2022 рік. Скриншот з інстаграму Михайла Палінчака

«Але саме стіни кімнат під Ягіднянською загальноосвітньою школою розповідають моторошну історію терору, якого зазнали мешканці села Ягідне поблизу Чернігова, — продовжує The Telegraph. — Їхнім “прощальним подарунком” (перед виходом російської армії з села — прим. ред.) було заблокувати селян у підвалі, приставивши до дверей бетонну плиту».

За повідомленнями агенції Reuters у Кремлі не дали відповіді на запит з приводу подій у Ягідному. «Росія заперечує звинувачення в позасудових вбивствах, тортурах і жорстокому поводженні з мирним населенням. Кремль заявив, що його війська не націлені на мирних жителів, і звинуватив українську владу та Захід у фальсифікації доказів», — пише Reuters.

Водночас російська армія сама використовує школи на окупованих територіях для дислокації особового складу та розміщення зброї. Після деокупації територій були виявлені й задокументовані сліди перебування росіян у закладах освіти, зокрема написи та малюнки, що можуть також стати доказами злочинів росіян проти української освіти й культури у міжнародних судах.

Ірпінь, жовтень 2022 року. Скриншот з інстаграму фотографа В’ячеслава Ратинського

Окрім знищення української школи фізично, Росія знищує освітню систему на окупованих територіях, закриваючи українські школи, руйнуючи бібліотеки, спалюючи українські книжки.

Інститут масової інформації провів дослідження «Як Росія знищує шкільну освіту на окупованих територіях України». В рамках дослідження виявили чотири схеми, за якими Росія «денацифікує» освіту в Україні: вербує вчителів, займається «перепідготовкою» й «підвищенням кваліфікації» колаборантів, відправляє «гуманітарні місії» та тероризує українських освітян. 

Росія постійно просуває наратив про те, що українська влада не здатна подбати про безпеку дітей. Пропаганда розповідає, як «діти Донбасу» та інших тимчасово окупованих територій ходять до школи, почуваючи себе у безпеці. Тоді як діти в Україні сидять у бомбосховищах.

Діти співають гімн України та патріотичні пісні в укритті, чекаючи відбою повітряної тривоги. Харківська область, вересень 2023 року. Скриншот з інстаграму фотографа Михайла Палінчака

Російська пропаганда заявляє, нібито саме російська влада евакуює українських дітей від обстрілів, щоб врятувати. Однак замовчує, хто обстрілює територію України та є загарбником у цій війні. Так виправдовується депортація українських дітей в Росію. 

«Южная служба новостей»:

«Кожного разу представник МЗС Марія Захарова та зампостпред РФ при ООН Дмитро Полянський повинні наводити беззаперечні факти того, що евакуація мешканців України, в тому числі їхніх дітей, захід — вимушений. На відміну від київського режиму, якому зручно, щоб старі люди, жінки та діти залишалися заручниками, як живий щит, під час бойових дій (Маріуполь, Лисичанськ, Сєвєродонецьк — тому приклади), Росія по цей час намагається врятувати ці життя».

Ще одна вигадана Росією причина для депортації українських дітей — це оздоровлення в дитячих таборах, після якого російська влада відмовляється повертати дітей назад.

Зруйнована школа в Костянтинівці. Скриншот з інстаграму фотографів Костянтина та Влади Ліберових

«Діти, яких вдалося повернути і об’єднати з рідними, засвідчують тотальну русифікацію», — сказала в інтерв’ю «Детектору медіа» радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.

Associated Press у статті «Як Москва хапає українських дітей і робить їх росіянами» пише про викрадення українських дітей Москвою. 
Мова йде про дітей, яких знайшли в підвалах розбитих війною міст, дітей, в яких загинули батьки, та дітей з дитячих будинків. Як зазначає видання з посиланням на уряд України, більшість дітей з дитбудинків не сироти — їхні батьки перебували у складних життєвих умовах.

Видання провело власне масштабне розслідування, що підтверджується десятками інтерв'ю з батьками, дітьми та офіційними особами в Україні й Росії; електронними листами; публікаціями в ЗМІ. Це розслідування «тягнеться» до дітей, що вже живуть в Росії. 

Автор зазначає, що російська влада зробила все, щоб спростити усиновлення українських дітей та заохотити його.

«AP виявила, що офіційні особи без згоди депортували українських дітей до Росії або на контрольовані Росією території, брехали їм, що їхні батьки їх не хочуть, використовували їх для пропаганди, забирали їх в російські сім’ї та надавали громадянство», — пише видання.

Стаття містить розповідь Марії Львової-Бєлової, російської дитячої омбудсменки, про те, що група з 30 дітей, евакуйованих до Росії з підвалів Маріуполя, спочатку співала гімн України та вигукувала «Слава Україні!». Але через деякий час вони полюбили Росію, а вона сама всиновила українського підлітка.

«Незалежно від того, є у них батьки чи ні, виховання дітей війни в іншій країні чи культурі може бути ознакою геноциду, спробою стерти саму ідентичність ворожої нації», — стверджує британська газета.

Депортація та незаконне усиновлення це далеко не всі злочини росіян проти українських дітей. 
Як повідомляє Інститут масової інформації, росіяни вчиняють також сексуальне насильство й катування. Дітей відправляють у табори для «політичного перевиховання», русифікують і мілітаризують, примушують до праці, використовують у численних пропагандистських роликах та акціях.

Згідно з резолюцією ПАРЄ та висновком Експертної місії ОБСЄ депортацію дітей з України визнано воєнним злочином та елементом геноциду.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента РФ Путіна та уповноваженої при президентові РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Над матеріалом працювали:
Дослідниця теми, авторка тексту: Яна Євменова
Більдредактор: В'ячеслав Ратинський
Літературна редакторка: Юлія Футей
Менеджер сайту: Владислав Кухар

Продовжувати читання

Новини
20.12.2024
Російська балістика по центру Києва: наслідки ракетних атак в об’єктиві документалістів
Новини
16.12.2024
«Прихід росіян — це не кара, а благодіяння». Як Росія маніпулює наративами про мир та здачу окупованих областей
Новини
7.12.2024
Не чекаючи завтра. Чим премія MYPH Photography Prize зацікавлює молодих фотографів
Переглянути всі новини

Наші партнери

Розповідаємо світові про Україну крізь призму фотографії.

Приєднуйся і підтримуй спільноту українських фотографів.

UAPP — незалежне обʼєднання професійних українських фотографів, покликане захищати їх інтереси, підтримувати, а також розвивати і популяризувати українську фотографію як важливий елемент національної культури.

Діяльність UAPP охоплює освітні, соціальні, дослідницькі та культурні ініціативами, а також книговидання.

UAPP репрезентує українську професійну фотографію в міжнародному фотографічному співтоваристві та є офіційним членом Федерації європейських фотографів (FEP) — міжнародної організації, яка представляє більше 50 000 професійних фотографів в Європі та інших країнах світу. 

Доєднатися і підтримати нас