Понівечені міста й села Київщини, Чернігівщини, Сумщини, Харківщини мають спільну трагедію, пережиту під час окупації. Після звільнення частини Харківської області від загарбницьких військ на території від Вовчанська до Ізюма знайшли масові поховання та катівні.
Розбомблене місто, братські могили та місця тортур, де знущалися з місцевих, — таким залишила Ізюм російська армія. Кремлівська пропаганда відкидала всі звинувачення й оперативно реагувала на кадри зі звільненого Ізюма, маніпулюючи болючими темами.
«Лента»:
«Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров пояснив знахідку поховань в українському Ізюмі. Про це повідомляє кореспондент «Ленты.ру».
За його словами, українська влада продемонструвала не масові поховання, а кладовище зі звичайними могилами. «Кожна могила була з православним хрестом, тобто люди були поховані, а українці їх почали розкопувати», — сказав він».
Також пропаганда поширювала дезінформацію з фотографією могили родини, яка загинула в будинку 9 березня від російської авіабомби.
«Репортёр»: «Варто звернути увагу на те, що на могилах вказана дата смерті 9 березня 2022 року. Уся пікантність ситуації в тому, що російські війська взяли Ізюм 1 квітня. Таким чином, всі поховання до цього в даній місцевості робила українська влада і зараз вони на камери ЗМІ розривають могили тих, кого самі закопували. Так хто знущався з людей та зв’язував їм руки за спиною перед тим, як вбити?»
Дар’я Герасимчук, радниця Офісу Президента з прав дитини та дитячої реабілітації, повідомила, що 9 березня російська армія вбила шістьох членів однієї родини, скинувши авіабомбу на будинок в Ізюмі. Потім прицільно добивала його з танка. Під завалами тоді загинуло щонайменше 44 людини.
«У містечку, де знайшли 447 тіл українців, виявили 3 масові поховання. Деякі з цих людей були жорстоко вбиті, багато з них було закатовано перед смертю», — підписав Данило Павлов світлину у своєму інстаграмі.
Найбільш цинічні заяви про трагедію в Ізюмі лунали від пропагандистів-вихідців з України.
Podolyaka-video
«Варто відзначити, що обслуговувати черговий фарс в Ізюмі покликали фотографа Малолєтку. Того самого, котрий прославився фотографіями з Маріуполя, на яких нібито відзняв наслідки «бомбардування» пологового будинку та інші фейки.
Нібито, дрібниця. Але дуже показова».
Podolyaka-video — сайт Юрія Подоляки, аналітика та військового експерта, як він сам себе називає, насправді ж блогера-пропагандиста, родом з України. Після Революції Гідності Подоляка переїхав до Росії. Він заочно засуджений до 12 років позбавлення волі за виправдовування російської агресії та колабораційну діяльність.
«Сценаристи «Бучі-2» дивують своєю тупістю: у тіла, яке дістали з могили — свіжа кров та чисті мотузки на руках. Можливо, це актор в гримі, але велика ймовірність, що людину спеціально вбили для «правдивості» інсценування.
За даними французького журналіста Адріана Боке, в Ізюм привезли багато трупів для кривавої фотосесії», — пояснює Подоляка, проводячи паралелі з Бучею.
Пропагандист посилається на слова колишнього військового з Франції Адріана Боке. Адріан Боке неодноразово був викритий у брехні та поширенні кремлівської пропаганди у світі. Він брехав навіть про свою військову кар’єру. Про це розповів StopFake з посиланням на розслідування Liberation.
StopFake дізнався, що його колишня дружина має російське походження, а доньку звати Лена.
«Декілька діб тому в околицях щойно звільненого міста Ізюм було знайдено масове поховання. Понад 400 могил. Більшість — безіменні. На це неможливо дивитись, але це мусить побачити кожен!», — підписав світлину з Ізюма Костянтин Ліберов в інстаграмі.
Ще однією темою для маніпуляції стала трагедія родини військовослужбовця, тіло якого виявили у братській могилі. Дружина впізнала його за татуюванням та жовто-блакитним браслетом на руці.
Х-true
«Другого такого інсценування «звірств російської армії», як це було в Бучі, у київського режиму в Ізюмі зробити не виходить; правда про руку скелета з силіконовими браслетами в кольорах українського прапора відкрилась та вийшла назовні.
Рука з браслетом, фото якої стало символом звинувачень Росії в «геноциді», належить «зсушнику» з Нікополя Сергію Сові. Він служив в 93-й бригаді «Холодний Яр»».
Руку з браслетом пропагандисти назвали «символом пропаганди Києва». Кадри з браслетом на кисті вбитого росіянами військового в Ізюмі приголомшили суспільство. На противагу пропагандистським меседжам він став символом звірств загарбників.
Х-true розповідає, що росіянам довелося ховати українських військових, бо, мовляв, керівництво ЗСУ відмовлялось забирати їх з моргу Ізюма.
«Військових ЗСУ росіяни не залишили догнивати та розкладатися просто неба на радість місцевим собакам-безхатькам та вовкам, котрі водяться в ізюмських лісах, а поховали», — пише вороже видання.
«Детектор медіа» спростував цей фейк:
«Якщо керівництво ЗСУ і відтерміновувало операцію з передавання тіл загиблих військових з окупованого Ізюма, то на це могла бути лише одна причина — постійний обстріл міста з боку росіян. На одному з хрестів у лісі написано: «ЗСУ, 17 осіб, м. Ізюм, з моргу». При цьому частина могил без хрестів. Окрім того, поруч виявили поховання близько 20 українських військовослужбовців зі зв’язаними руками. Це може свідчити, що вони були полонені, повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у своєму Telegram».
В масовому похованні під Ізюмом під номером 319 було знайдено тіло дитячого письменника Володимира Вакуленка, якого росіяни застрелили навесні 2022 року. Це підтвердили експертизи ДНК.
«Залишається 74 тіла невпізнаних. Більшість з них — це поховання в Ізюмі: 56 тіл. Ми не можемо їх ідентифікувати через відсутність родичів, з якими ми можемо зробити порівняння ДНК», — пояснив очільник Нацполіції Харківщини Володимир Тимошко журналісту «Ґвара медіа» станом на березень 2024 року.
Також масові поховання та катівні знаходили в деокупованих Лимані й Святогірську Донецької області.
Зокрема у Лимані знайшли два масових поховання, одне з цивільними, друге — з військовими та понад 130 поодиноких могил.
Їх закопували у траншеях, частина з них з номерами замість імен.
«Серед ексгумованих на півночі Донеччини цивільних громадян 85 — чоловіки, 66 — жінки, 5 дітей, стать ще 10 осіб не встановлено». У поліції уточнили, що люди гинули від мінно-вибухових і осколкових поранень внаслідок російських обстрілів, а також із природних причин, є тіла з ознаками насильницької смерті», — повідомляє «Радіо Свобода».
Associated Press опублікував ексклюзивні фото та відеоматеріали масових поховань у відвойованому українськими військами Ізюмі.
Першими, кому вдалося побувати на місці масових поховань і взяти інтерв'ю в офіційних осіб, були відеожурналістка AP Василиса Степаненко та фотограф Євген Малолєтка. Як пише AP, дорогу їм вказали місцеві мешканці Ізюма.
Військові тільки почали розміновувати територію та готуватись до ексгумації, що планувалась на наступний день. AP повідомила, що «українська влада запросила міжнародні ЗМІ на місце поховання для початку ексгумації».
Associated Press оприлюднила ексклюзивні кадри ввечері одразу після відеозвернення президента України.
За перші 12 годин кадри з Ізюма поширювались відомими мовниками світу. Фотографії Євгена Малолєтки опублікували майже всі великі видання, такі як The Washington Post, The New York Times.
Британське медіа повідомило, що «висвітлення AP як доказ масового поховання було підтверджено провідними ЗМІ та офіційними особами».
Як розповідає видання, журналісти AP, прибувши на місце поховань, побачили могили, позначені простими дерев'яними хрестами. На деяких з них були написані імена людей та звисали квіти.
З посиланням на українських офіційних осіб британське медіа розповідає про братську могилу з понад 440 тілами. Частина похованих у ямі була розстріляна, інші загинули від обстрілів. Багато тіл на той час ще не були ідентифіковані. Також були знайдені численні «камери тортур», де як громадян України, так і іноземців утримували «в абсолютно нелюдських умовах».
Журналісти агенції Reuters також побували на місці масових поховань в ізюмському лісі. Там вони зустріли місцевого мешканця Володимира Колесника, який шукав могили своїх родичів.
«Тримаючи в руках акуратно написаний список імен та номерів, громадянин Володимир Колесник ступав між могилами, шукаючи родичів, які, за його словами, загинули під час авіаудару по багатоквартирному будинку незадовго до падіння міста у квітні, коли загарбники пронеслися північно-східним районом Харкова», — розповідає британське медіа.
19 вересня 2022 рік Reuters повідомила про перші результати ексгумації. З посиланням на губернатора Харківської області Олега Синєгубова, українські судово-медичні експерти ексгумували 146 тіл переважно мирних жителів, деякі з них мали ознаки насильницької смерті, серед ексгумованих тіл було двоє дітей.
А вже 2 жовтня 2022 року Associated Press опублікувало розслідування про катівні, що влаштували росіяни в Ізюмі. Розслідування ґрунтується на основі побаченого журналістами в лісі та інтерв'ю з учасниками тих подій, що вижили, а також із поліцією.
Журналісти чули від офіційних осіб, що масові поховання були сильно заміновані, та бачили тіла зі зв'язаними руками.
Їм вдалось поспілкуватися з 15 постраждалими від тортур, деякі з них потрапляли до катівень не один раз. Говорили з родинами, чиї близькі зникли безвісти.
AP має свідчення місцевого лікаря, котрий лікував людей з пораненнями, схожими на тортури, як от «постріли в руки та ноги, зламані кістки та сильні синці й опіки».
«Розслідування Associated Press показало, що тортури росіян в Ізюмі були свавільними, широко поширеними та абсолютно рутинними як для мирних жителів, так і для військових по всьому місту», — пише видання.
Журналісти AP знайшли 10 місць тортур в Ізюмі, до 5 з них отримали доступ. Катівні знайшли в поліційній дільниці, дитячому садку та житловому комплексі.
Стаття-розслідування також містить згадку про катівні в місцевій школі та гаражі медичної клініки. В останній тримали чоловіків та жінок. Кімната для жінок була найближча до кімнати російських солдатів.
Жертв кидали у ями з водою, били палицями, підвішували за ноги, катували з використанням протигазів та електродів, — це тільки те, що наважились розповісти потерпілі. Журналісти AP знайшли протигази у двох ізюмських школах.
«Катування в будь-якій формі під час збройного конфлікту є воєнним злочином згідно з Женевськими конвенціями, незалежно від того, застосовуються до військовополонених, чи цивільних», — підсумувало видання.
Над матеріалом працювали:
Дослідниця теми, авторка тексту: Яна Євменова
Більдредактор: В'ячеслав Ратинський
Літературна редакторка: Юлія Футей
Менеджер сайту: Владислав Кухар
Понівечені міста й села Київщини, Чернігівщини, Сумщини, Харківщини мають спільну трагедію, пережиту під час окупації. Після звільнення частини Харківської області від загарбницьких військ на території від Вовчанська до Ізюма знайшли масові поховання та катівні.
Розбомблене місто, братські могили та місця тортур, де знущалися з місцевих, — таким залишила Ізюм російська армія. Кремлівська пропаганда відкидала всі звинувачення й оперативно реагувала на кадри зі звільненого Ізюма, маніпулюючи болючими темами.
«Лента»:
«Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров пояснив знахідку поховань в українському Ізюмі. Про це повідомляє кореспондент «Ленты.ру».
За його словами, українська влада продемонструвала не масові поховання, а кладовище зі звичайними могилами. «Кожна могила була з православним хрестом, тобто люди були поховані, а українці їх почали розкопувати», — сказав він».
Також пропаганда поширювала дезінформацію з фотографією могили родини, яка загинула в будинку 9 березня від російської авіабомби.
«Репортёр»: «Варто звернути увагу на те, що на могилах вказана дата смерті 9 березня 2022 року. Уся пікантність ситуації в тому, що російські війська взяли Ізюм 1 квітня. Таким чином, всі поховання до цього в даній місцевості робила українська влада і зараз вони на камери ЗМІ розривають могили тих, кого самі закопували. Так хто знущався з людей та зв’язував їм руки за спиною перед тим, як вбити?»
Дар’я Герасимчук, радниця Офісу Президента з прав дитини та дитячої реабілітації, повідомила, що 9 березня російська армія вбила шістьох членів однієї родини, скинувши авіабомбу на будинок в Ізюмі. Потім прицільно добивала його з танка. Під завалами тоді загинуло щонайменше 44 людини.
«У містечку, де знайшли 447 тіл українців, виявили 3 масові поховання. Деякі з цих людей були жорстоко вбиті, багато з них було закатовано перед смертю», — підписав Данило Павлов світлину у своєму інстаграмі.
Найбільш цинічні заяви про трагедію в Ізюмі лунали від пропагандистів-вихідців з України.
Podolyaka-video
«Варто відзначити, що обслуговувати черговий фарс в Ізюмі покликали фотографа Малолєтку. Того самого, котрий прославився фотографіями з Маріуполя, на яких нібито відзняв наслідки «бомбардування» пологового будинку та інші фейки.
Нібито, дрібниця. Але дуже показова».
Podolyaka-video — сайт Юрія Подоляки, аналітика та військового експерта, як він сам себе називає, насправді ж блогера-пропагандиста, родом з України. Після Революції Гідності Подоляка переїхав до Росії. Він заочно засуджений до 12 років позбавлення волі за виправдовування російської агресії та колабораційну діяльність.
«Сценаристи «Бучі-2» дивують своєю тупістю: у тіла, яке дістали з могили — свіжа кров та чисті мотузки на руках. Можливо, це актор в гримі, але велика ймовірність, що людину спеціально вбили для «правдивості» інсценування.
За даними французького журналіста Адріана Боке, в Ізюм привезли багато трупів для кривавої фотосесії», — пояснює Подоляка, проводячи паралелі з Бучею.
Пропагандист посилається на слова колишнього військового з Франції Адріана Боке. Адріан Боке неодноразово був викритий у брехні та поширенні кремлівської пропаганди у світі. Він брехав навіть про свою військову кар’єру. Про це розповів StopFake з посиланням на розслідування Liberation.
StopFake дізнався, що його колишня дружина має російське походження, а доньку звати Лена.
«Декілька діб тому в околицях щойно звільненого міста Ізюм було знайдено масове поховання. Понад 400 могил. Більшість — безіменні. На це неможливо дивитись, але це мусить побачити кожен!», — підписав світлину з Ізюма Костянтин Ліберов в інстаграмі.
Ще однією темою для маніпуляції стала трагедія родини військовослужбовця, тіло якого виявили у братській могилі. Дружина впізнала його за татуюванням та жовто-блакитним браслетом на руці.
Х-true
«Другого такого інсценування «звірств російської армії», як це було в Бучі, у київського режиму в Ізюмі зробити не виходить; правда про руку скелета з силіконовими браслетами в кольорах українського прапора відкрилась та вийшла назовні.
Рука з браслетом, фото якої стало символом звинувачень Росії в «геноциді», належить «зсушнику» з Нікополя Сергію Сові. Він служив в 93-й бригаді «Холодний Яр»».
Руку з браслетом пропагандисти назвали «символом пропаганди Києва». Кадри з браслетом на кисті вбитого росіянами військового в Ізюмі приголомшили суспільство. На противагу пропагандистським меседжам він став символом звірств загарбників.
Х-true розповідає, що росіянам довелося ховати українських військових, бо, мовляв, керівництво ЗСУ відмовлялось забирати їх з моргу Ізюма.
«Військових ЗСУ росіяни не залишили догнивати та розкладатися просто неба на радість місцевим собакам-безхатькам та вовкам, котрі водяться в ізюмських лісах, а поховали», — пише вороже видання.
«Детектор медіа» спростував цей фейк:
«Якщо керівництво ЗСУ і відтерміновувало операцію з передавання тіл загиблих військових з окупованого Ізюма, то на це могла бути лише одна причина — постійний обстріл міста з боку росіян. На одному з хрестів у лісі написано: «ЗСУ, 17 осіб, м. Ізюм, з моргу». При цьому частина могил без хрестів. Окрім того, поруч виявили поховання близько 20 українських військовослужбовців зі зв’язаними руками. Це може свідчити, що вони були полонені, повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у своєму Telegram».
В масовому похованні під Ізюмом під номером 319 було знайдено тіло дитячого письменника Володимира Вакуленка, якого росіяни застрелили навесні 2022 року. Це підтвердили експертизи ДНК.
«Залишається 74 тіла невпізнаних. Більшість з них — це поховання в Ізюмі: 56 тіл. Ми не можемо їх ідентифікувати через відсутність родичів, з якими ми можемо зробити порівняння ДНК», — пояснив очільник Нацполіції Харківщини Володимир Тимошко журналісту «Ґвара медіа» станом на березень 2024 року.
Також масові поховання та катівні знаходили в деокупованих Лимані й Святогірську Донецької області.
Зокрема у Лимані знайшли два масових поховання, одне з цивільними, друге — з військовими та понад 130 поодиноких могил.
Їх закопували у траншеях, частина з них з номерами замість імен.
«Серед ексгумованих на півночі Донеччини цивільних громадян 85 — чоловіки, 66 — жінки, 5 дітей, стать ще 10 осіб не встановлено». У поліції уточнили, що люди гинули від мінно-вибухових і осколкових поранень внаслідок російських обстрілів, а також із природних причин, є тіла з ознаками насильницької смерті», — повідомляє «Радіо Свобода».
Associated Press опублікував ексклюзивні фото та відеоматеріали масових поховань у відвойованому українськими військами Ізюмі.
Першими, кому вдалося побувати на місці масових поховань і взяти інтерв'ю в офіційних осіб, були відеожурналістка AP Василиса Степаненко та фотограф Євген Малолєтка. Як пише AP, дорогу їм вказали місцеві мешканці Ізюма.
Військові тільки почали розміновувати територію та готуватись до ексгумації, що планувалась на наступний день. AP повідомила, що «українська влада запросила міжнародні ЗМІ на місце поховання для початку ексгумації».
Associated Press оприлюднила ексклюзивні кадри ввечері одразу після відеозвернення президента України.
За перші 12 годин кадри з Ізюма поширювались відомими мовниками світу. Фотографії Євгена Малолєтки опублікували майже всі великі видання, такі як The Washington Post, The New York Times.
Британське медіа повідомило, що «висвітлення AP як доказ масового поховання було підтверджено провідними ЗМІ та офіційними особами».
Як розповідає видання, журналісти AP, прибувши на місце поховань, побачили могили, позначені простими дерев'яними хрестами. На деяких з них були написані імена людей та звисали квіти.
З посиланням на українських офіційних осіб британське медіа розповідає про братську могилу з понад 440 тілами. Частина похованих у ямі була розстріляна, інші загинули від обстрілів. Багато тіл на той час ще не були ідентифіковані. Також були знайдені численні «камери тортур», де як громадян України, так і іноземців утримували «в абсолютно нелюдських умовах».
Журналісти агенції Reuters також побували на місці масових поховань в ізюмському лісі. Там вони зустріли місцевого мешканця Володимира Колесника, який шукав могили своїх родичів.
«Тримаючи в руках акуратно написаний список імен та номерів, громадянин Володимир Колесник ступав між могилами, шукаючи родичів, які, за його словами, загинули під час авіаудару по багатоквартирному будинку незадовго до падіння міста у квітні, коли загарбники пронеслися північно-східним районом Харкова», — розповідає британське медіа.
19 вересня 2022 рік Reuters повідомила про перші результати ексгумації. З посиланням на губернатора Харківської області Олега Синєгубова, українські судово-медичні експерти ексгумували 146 тіл переважно мирних жителів, деякі з них мали ознаки насильницької смерті, серед ексгумованих тіл було двоє дітей.
А вже 2 жовтня 2022 року Associated Press опублікувало розслідування про катівні, що влаштували росіяни в Ізюмі. Розслідування ґрунтується на основі побаченого журналістами в лісі та інтерв'ю з учасниками тих подій, що вижили, а також із поліцією.
Журналісти чули від офіційних осіб, що масові поховання були сильно заміновані, та бачили тіла зі зв'язаними руками.
Їм вдалось поспілкуватися з 15 постраждалими від тортур, деякі з них потрапляли до катівень не один раз. Говорили з родинами, чиї близькі зникли безвісти.
AP має свідчення місцевого лікаря, котрий лікував людей з пораненнями, схожими на тортури, як от «постріли в руки та ноги, зламані кістки та сильні синці й опіки».
«Розслідування Associated Press показало, що тортури росіян в Ізюмі були свавільними, широко поширеними та абсолютно рутинними як для мирних жителів, так і для військових по всьому місту», — пише видання.
Журналісти AP знайшли 10 місць тортур в Ізюмі, до 5 з них отримали доступ. Катівні знайшли в поліційній дільниці, дитячому садку та житловому комплексі.
Стаття-розслідування також містить згадку про катівні в місцевій школі та гаражі медичної клініки. В останній тримали чоловіків та жінок. Кімната для жінок була найближча до кімнати російських солдатів.
Жертв кидали у ями з водою, били палицями, підвішували за ноги, катували з використанням протигазів та електродів, — це тільки те, що наважились розповісти потерпілі. Журналісти AP знайшли протигази у двох ізюмських школах.
«Катування в будь-якій формі під час збройного конфлікту є воєнним злочином згідно з Женевськими конвенціями, незалежно від того, застосовуються до військовополонених, чи цивільних», — підсумувало видання.
Над матеріалом працювали:
Дослідниця теми, авторка тексту: Яна Євменова
Більдредактор: В'ячеслав Ратинський
Літературна редакторка: Юлія Футей
Менеджер сайту: Владислав Кухар
UAPP — незалежне обʼєднання професійних українських фотографів, покликане захищати їх інтереси, підтримувати, а також розвивати і популяризувати українську фотографію як важливий елемент національної культури.
Діяльність UAPP охоплює освітні, соціальні, дослідницькі та культурні ініціативами, а також книговидання.
UAPP репрезентує українську професійну фотографію в міжнародному фотографічному співтоваристві та є офіційним членом Федерації європейських фотографів (FEP) — міжнародної організації, яка представляє більше 50 000 професійних фотографів в Європі та інших країнах світу.