Проєкт "Фотодокументалісти на передовій: підтримка українських фотографів та їх проєктів" є програмою мікрогрантування від УАПФ, що допомагає підтримати українських фотографів-документалістів, які ризикують своїм життям, щоб донести правду про війну в Україні.
Сьогодні ми починаємо ділитись серією документальних робіт 10 фіналістів, а саме проєктом Олександра Рупети.
Місцеві називали водосховище морем. Величезний проєкт радянських часів планувався як найбільше водосховище у світі. Довжиною 230 км і шириною подекуди до 25 км, це був один з тих великих радянських проєктів, які не рахувалися ні зі шкодою довкіллю, ні людськими життями. При заповненні резервуара вода поховала під собою територію Великого Лугу, найважливішу історичну спадщину становлення Українського козацтва.
Однак за 65 років велика частина півдня України, інфраструктура міст та сільське господарство, стала залежною від існування водного резервуара.
6 червня 2023 року, після підриву росіянами Каховської ГЕС, вода з водосховища пішла. Каховське море перестало існувати.
Питання подальшої долі гідроелектростанції складне. Екологи та історики виступають за збереження історичної території Великого Лугу. Але зараз навіть перебування на березі колишнього сховища несе загрозу, ліва частина Дніпра вздовж сховища окупована російськими військами й обстріли тривають щодня, руйнуючи прибережні поселення, приносячи жертви серед населення.
Олександр Рупета — фотограф-документаліст з України, що працює по всьому світу. Він в основному цікавиться соціальною антропологією та соціальними конфліктами, приділяючи особливу увагу особистості. Олександр є членом Міжнародної федерації журналістів, Федерації європейських фотографів, Незалежної медіапрофспілки України та Української Асоціації професійних фотографів (UAPP).
Програма реалізується за підтримки International Press Institute.
UAPP — незалежне обʼєднання професійних українських фотографів, покликане захищати їх інтереси, підтримувати, а також розвивати і популяризувати українську фотографію як важливий елемент національної культури.
Діяльність UAPP охоплює освітні, соціальні, дослідницькі та культурні ініціативами, а також книговидання.
UAPP репрезентує українську професійну фотографію в міжнародному фотографічному співтоваристві та є офіційним членом Федерації європейських фотографів (FEP) — міжнародної організації, яка представляє більше 50 000 професійних фотографів в Європі та інших країнах світу.